ARTYKUŁ SPONSOROWANY Turystyka, Wakacje

Na jakich zasadach można obecnie jeździć do Stanów Zjednoczonych

Starsze osoby na pewno będą pamiętać stres związany ze staraniem się o wizę do Stanów. Do rozmowy z konsulem trzeba się było świetnie przygotować, a i tak nikt nie miał żadnej gwarancji, że otrzyma się takie pozwolenie, bo niejednokrotnie występowały odmowy bez żadnego wyjaśnienia.

Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Przed kilku laty Polska spełniła wszystkie warunki na to, aby przystąpić do bezwizowego ruchu i od tego czasu osoby lecące w medycznym lub turystycznym celu mogą to zrobić w oparciu o procedurę uproszczoną.

Do tego celu wymagane jest zarejestrowanie formularza esta usa. Formularz ten posiada informacje o danych osobowych, cel podróży oraz, co jest ważne, numer paszportu z elektronicznym chipem. Koszt złożenia takiego wniosku nie jest wysoki, bo jest to raptem 14 dolarów, a uzyskane pozwolenie pozwala na wielokrotny wjazd na teren Stanów przez dwa lata. Po upływie tego czasu trzeba ponownie złożyć wniosek.

Pamiętać tylko trzeba, że pozwolenie pozwala tylko na pobyt w celach medycznych albo turystycznych. Jeśli ktoś chciałby rozpocząć naukę lub pracować, to wystąpić powinien o tradycyjną wizę. Ta ścieżka przewidziana jest również dla osób, które dostały odmowę w ESTA, również one muszą się pojawić na wizycie u konsula. Planując swoją podróż trzeba pamiętać o jednym ważnym szczególe. Przetworzenie całego formularza i wydanie zgody może potrwać do 72 godzin, z tego też powodu trzeba się za tę formalność odpowiednio wcześnie zabrać.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY