ARTYKUŁ SPONSOROWANY Inne

Nałóg i problemy z psychiką – sprawdź pomoc

Terapeuci zajmujący się zagadnieniem uzależnień zgodnie sugerują, że mechanizm uzależnienia jest podobny bez względu od tego, co jest przedmiotem uzależnienia. Nieważne, czy figura jest uzależniona od seksu, niejedzenia, jak jest w wypadku anoreksji czy też narkotyków Bazowym pytaniem neurobiologów, psychologów i psychiatrów jest to, czy podłożem uzależnienia jest biologia czy psychika, to znaczy, czy przebiegi biologiczne zachodzące w mózgu odpowiadają za uzależnienia.

Odpowiedź na to zapytanie jest niesłychanie ważna, bo to warunkuje sposób leczenia, jeśli bo jest wina psychiki, to leczenie powinno polegać na psychoterapii, natomiast jeżeli jest to wina procesów zachodzących w mózgu, powinno być prowadzone leczenie farmakologiczne – tutaj pomoże ibogaina. Prowadzone były badania na bliźniętach jednojajowych jak również różnojajowych, jakie były dziećmi alkoholików, a wychowywane były w przeróżnych rodzinach.

Badania te wskazały, iż jest możliwość dziedziczenia pewnego rodzaju zaburzeń neurologicznych czy również biochemicznych, jakie przyczyniają się do rozwoju alkoholizmu w przyszłym tychże maluchów. Badania prowadzone na zwierzętach potwierdziły te same wyniki co na bliźniętach, czyli, iż jest większa podatność na tolerowanie alkoholu, czy także preferencji do picia alkoholu. Wyniki tych badań zapoczątkowały poszukiwania genów odpowiadających za rozwój pijaństwa. Nie ma jednej przyczyny choroby alkoholowej, najczęściej są bardzo przeróżne i w następstwie tego przyjmuje się polietiologiczną genezę prowadzącą do uzależnienia.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY